בדיקה גרפולוגית

בדיקה גרפולוגית אינה בדיקת פוליגרף וגרפולוגיה משפטית הם שני תחומי עיסוק נפרדים, על אף נקודת המוצא הזהה של שניהם: ייחודיותו של כתב היד האישי. בכתבה שלפניכם נעמוד על הדומה והשונה בין שני התחומים הללו, ונלמד כיצד כל אחד מהם משתמש בניתוח כתב יד אישי לצרכים אחרים ושונים.

כאמור, שני התחומים מבוססים על יסוד משותף – לכל אדם יש כתב יד ייחודי, הכולל מאפיינים אישיים אוטומטיים ובלתי רצוניים, המתבטאים לא רק בצורת האותיות (שבחלקה ניתנת לשינוי), אלא גם בתכונות כמו הלחץ המופעל בזמן הכתיבה. מכאן גם השם גרפולוגיה, שפירושו הינו "תורת הכתב".

אך מכאן מתפצלים שני התחומים לכיוונים שונים, עליהם נרחיב כעת-

 

בדיקה גרפולוגית

בבדיקה גרפולוגית נעשים איתור וניתוח של מאפיינים בכתב יד אישי, למציאת מידע אודות אישיותו של הכותב, מצבו הרגשי, תכונותיו וכישוריו. למעשה, ניתן לומר כי זהו סוג של ניתוח פסיכולוגי, המסתמך על כתב היד כחלון הצצה אל תוך הנפש והלך הרוח בעת הכתיבה (תורה זו אינה מתיימרת לצפות את העתיד).

 

חשוב לציין שאין זו תורה כה פשוטה, שכל התמקדותה היא בצורת כל אות בנפרד – כפי שמפשטים אותה לעתים בכתבות מגזין שונות, בהם נטען כי צורת כתיבה של אות זו או אחרת מייצגת תכונה כלשהי. הניתוח נעשה על פי אלמנטים רבים ושונים בכתיבה, כולל אופן סידור הטקסט על פני כל הדף ושטף הכתיבה.

 

הבדיקה הגרפולוגית משמשת ככלי באבחון תעסוקתי בעת מיון עובדים למשרה מסוימת, לבדיקות אמינות ואף כחלק מאבחון אישי או זוגי במסגרת ייעוץ נפשי/זוגי.

 

גרפולוגיה משפטית

תחום זה הינו מדעי ומדוקדק יותר מהגרפולוגיה המוכרת לנו, אותה תיארנו קודם. הוא משתמש בכתב יד למטרה אחרת לגמרי, ומתרחק כליל מהצד הנפשי והאישי.בודק גרפולוגיה משפטי גרידא אינו מספק שום ניתוח של הלך רוח או תכונות הכותב, שכן התמקדותו אחרת לגמרי: בדיקת אמינות ואותנטיות של חתימות וכתבי יד עבור בתי משפט או במסגרת חקירות.

 

בדיקה גרפולוגית זאת נעשית בדרך ההשוואה – לקיחת כתב שידוע מעל לכל צל של ספק מיהו העומד מאחוריו, והשוואתו עם החתימה או המסמך שברצוננו לאמת את זהות כותבו. ההשוואה נותנת לנו את התשובה האם אותו אדם כתב את שני המסמכים הנמצאים מול עינינו, או שמה מדובר בשני כותבים שונים.

 

 בתחום של   גרפולוגיה משפטית באה לידי ביטוי בצורה מלאה האמונה כי כתיבה הינה דבר אוטומטי, כך שגם ניסיון לזייפה לא יוכל לשנות את כל האספקטים והמאפיינים האישיים הזעירים הבאים לידי ביטוי בכתב היד האישי. לשם כך מתמקד התחום במיקרו – תרתי משמע: הוא בוחן את החתימה (או המסמך הרשום בכתב יד) במיקרוסקופ, על מנת לזהות בו כל מאפיין הכי קטן למען ההשוואה למקור. בשילוב עם בדיקת , ישנה אפשרות לבחינה מעמיקה של האדם לצורכים מגוונים

 

 

גל אור

צרו עימנו קשר  | נייד- 052-2717833